0

Медицински екип от хирурзи, анестезиолог, лъчетерапевт, физик, рентгенолог и клиничен патолог, под ръководството на проф. Георги Тодоров, началник на Втора хирургия в УМБАЛ „Александровска“, приложи за първи път иновативния метод, при операция на туморно ложе на пациентка с рак на гърдата.

[ad id=”263680″]

Извършена бе единична фракция на лъчение се прилага директно в оперативния разрез по време на хирургичната интервенция. “По този начин се съкращава времето на лечение и то се завършва на място. То става по-бързо, по-удобно и по-ефективно, без да се налага пациентката отново да постъпва в болница“, обясни д-р Свилен Маслянков – специалист в Клиниката по хирургия на УМБАЛ “Александровска“ и един от участниците в операцията, информира Novini.bg.

Този вид лечение е подходящо при начални неметастазирали тумори на млечната жлеза. Специалистът изтъкна и другите му предимства: чрез 10-15-минутното облъчване по време на оперативната интервенция се избягва последващо продължително конвенционално лъчелечение; този вид терапия намалява обема и дозата на радиационно облъчване на здравите тъкани и органи в съседство (бял дроб и сърце), тъй като се облъчва само оперативната зона и се постига по-добър локален контрол на болестта, с което се намалява риска от локален рецидив.

Интраоперативното лъчелечение е общоприета в световен мащаб, иновативна методика за лечение на рака на гърдата“, подчерта проф. Тодоров и изрази надежда, че скоро ще се въведе в рутинната клинична практика и в България, основавайки се на факта, че съчетанието на органосъхраняващата хирургия с интраоперативно лъчелечение понижава значително риска от ранни и късни рецидиви на болестта, води до понижаване на смъртността и значително снижава риска от извършване на мастектомия (премахване на гърдата) на втори етап“.

Ако Ви е харесала статията, подкрепете ни във facebook!

Източник: zarata


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *