0

Без възможност за продажба на апартамент при неплатени такси за чистачка и асансьор

В събирането на дългове от некоректни съседи се включват и частни съдебни изпълнители.

Едно от предложенията, които са внесени в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за промени в Закона за етажната собственост, е всички задължения за почистване и ремонти на общите части да се заплащат заедно с местните данъци и такси още в началото на годината.

Управлението на етажната собственост се затруднява основно от проблеми със събираемостта на средствата, коректното разпределение на таксите и поддържането на ред, тишина и чистота в сградата. Това става ясно от предложенията на граждани и браншови организации, които се дискутират по време на общественото обсъждане на законовите промени, пише вестник Труд.

Сред идеите е да се забрани продажбата или отдаването под наем на апартамент, докато не бъдат платени всички дължими такси за поддръжка и ремонти на общите части. Като допълнителна стъпка се предлага, ако някой от съседите не плаща, да се пристъпва към събиране на дължимите суми за почистване или ремонт на асансьора чрез частен съдебен изпълнител. Предвижда се и възможност за глобяване на неизрядните съседи – размерът на глобата да бъде 5% от минималната работна заплата, което в момента е 28 лева.

Освен това, ако за даден апартамент няма представител на общото събрание, се предлага този имот да бъде лишен от право на глас по въпроси, свързани с общите части, за период от 5 години. Сред останалите предложения са таксите за почистване, ремонт и поддръжка да се държат в отделна банкова сметка на етажната собственост, за да се осигури по-голяма прозрачност и да се избегнат злоупотреби. Обсъждат се и различни схеми за определяне на месечните такси – на база на броя на обитателите или според дела от общите части. Дискутира се и дали живеещите на първите два етажа да плащат за асансьора. Предлага се и въвеждане на чип за асансьора, за да се отчита кой го използва и съответно да се определя кой дължи такса.

Само при съгласие на съседите

Наемане чрез Airbnb

Някои граждани предлагат отдаването под наем на апартаменти през платформи като Airbnb и Booking да става само след уведомяване и със съгласието на етажната собственост. За такъв тип наемане се предлага пет пъти по-висока такса за поддръжка и ремонт на общите части. Освен това, според част от предложенията, всички наематели трябва предварително да внесат депозит, който да покрие евентуални щети по общите части. В същото време се обсъжда и вариант да не се събират средства за бъдещи ремонти, тъй като собственикът може да се смени и така някой ще плати за ремонт, който ще се случи след като вече не живее във входа.

В заключение, ясно се вижда, че управлението на етажната собственост е тема с много гледни точки, а предложените по-строги мерки целят да намерят баланс между удобството и справедливостта за всички съседи.

Много от предложенията се опитват да съчетаят нуждите на живущите с изискванията за ред и прозрачност, но компромисите няма как да бъдат избегнати напълно.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *