0

Европейската комисия (ЕК) съобщи днес, че започва четири нови наказателни процедури срещу България. Тези мерки засягат ключови области като енергетика, транспорт, енергийна ефективност и цифровизация. Причината е, че страната ни е сред държавите от ЕС, които не са въвели навреме задължителните европейски изисквания в своите закони. Ако в рамките на два месеца не бъдат предприети нужните стъпки, съществува риск от допълнителни санкции.

Първа процедура: Формиране на цените на електроенергията

ЕК стартира процедура, тъй като България, заедно с още 25 държави, не е приложила навреме правилата за по-ясно и стабилно определяне на цените на електроенергията. Тези регламенти са насочени към намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и по-добра защита на потребителите. Крайният срок за изпълнение изтече на 17 януари тази година, като само Дания е спазила задълженията си в срок.

Втора процедура: Международни автомобилни превози

Втората процедура е насочена към България и още 15 други страни, които не са въвели навреме правилата за рейтингите и отговорността на транспортните оператори. Този регламент цели да засили контрола върху компаниите, извършващи международни превози. Предвиденият срок за въвеждане на тези разпоредби бе 14 февруари.

Трета процедура: Енергийна ефективност и отопление

ЕК предприема процедура и поради факта, че България и още осем държави не са спрели финансовата подкрепа за котли на изкопаеми горива. Според новите правила от 2024 г. не се допуска държавно подпомагане за закупуване и инсталиране на такива системи. Целта на този регламент е постепенен преход към “чисто” отопление до 2050 г., в съответствие със Зелената сделка на ЕС.

Четвърта процедура: Киберсигурност във финансовия сектор

Четвъртата процедура е свързана с непълното въвеждане на регламента DORA, който се отнася до цифровата оперативна устойчивост. Този регламент изисква банките, застрахователите и инвестиционните посредници да осигурят високо ниво на киберсигурност и защита срещу дигитални заплахи. Освен България, още 12 страни са изложени на риск от санкции по тази причина.

Процедурата и възможните последици

ЕК дава двумесечен срок на България и останалите засегнати държави да представят адекватен отговор. Ако не бъде отчетен напредък, следващата стъпка е официално уведомление, а впоследствие може да се стигне до съдебно производство пред Съда на Европейския съюз и финансови санкции.

Любопитен факт е, че не само България изпитва трудности с навременното прилагане на европейските регулации – това се случва и с редица други членки на ЕС. Въпреки това, времето за реакция е ограничено, а резултатите ще зависят от бързината и ефективността на действията, които ще бъдат предприети.

Темата ясно показва колко е важно синхронизирането на националното законодателство с европейските изисквания. Предстои да видим дали България и останалите страни ще успеят да наваксат в указания срок.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *