0

Не е изненадващо за никого, че понятието „свежо сирене“ често се използва за фалшиво сирене по магазините. Организацията „Активни потребители“ отново е направила проверка на качеството на сиренето в България, а резултатите и този път не са особено окуражаващи, съобщава money.bg.

Най-сериозни опасения предизвикват продуктите на „МЛЕКАРНИЦА РАКЕВО МИЛК“ и „РАКЕВО МИЛК ТРЕЙ“, става ясно от доклада. Тези производители предлагат менте сирене под етикета „свежо сирене“, като при тях съдържанието на вода достига 85%, докато нормативната граница е 60% за този вид продукт.

Под същите търговски марки се продават и обикновени „бързозрейки“. „Явно няма контролнен орган в България който да може да спре Ракево да бълва сирене-менте сглобено по неустановена технология“, казват Активни потребители.

Проверката е обхванала 36 различни марки, като сред тях само 15 (42%) спазват изискването за водно съдържание до 60%. При други 19 марки (53%) този показател варира между 60% и 70%, а при две от изследваните сирена стойността надхвърля 70%.

Това е седмият подобен тест, извършен от „Активни потребители“ върху сирена в България. В по-стари изследвания, като това от 2016 г., бе установено добавяне на немлечни мазнини, но след законовите промени продуктите с палмово масло бяха изместени от сирена с повишено водно съдържание.

От всички 36 анализирани сирена, само 15 (42%) отговарят на лимита за вода до 60%.

Останалите 21 марки (58%) са с водно съдържание над допустимата граница. За два продукта – „Бачково“ и „Свежо сирене Ракево Милк“ – съдържанието надхвърля 70%, което показва, че не са произведени по стандартната технология за бяло саламурено сирене и може да са рискови за консумация.

Повечето от сирената попадат в диапазона между 60% и 70% вода – общо 19 марки или 53% от всички.

Тези продукти най-вероятно са „бързозрейки“, което означава, че зрялостта им е под изискваните минимум 45 дни според класическата технология за бяло саламурено сирене.

Сравнено с резултатите от 2022 г., когато 73% от изследваните сирена са били с вода над 60%, сега този дял е намалял до 58%. Сирената с над 70% вода също са по-малко – от 25% (12 от 48 марки) през 2022 г., сега са само 2 марки (5,6%).

Много от марките, включени в сегашното проучване, са били изследвани и през 2022 година. При част от тях вече има понижение на водното съдържание под регулаторната граница от 60% – това са „Саяна“, „Боженци“, „Добротица“, „K-Брей“, „Белиса“ и „Йовчев“. При други като „Ситово“ и „Млекаря 79“, ситуацията остава непроменена и те продължават да са „бързозрейки“.

Проблеми се наблюдават и по отношение на опаковките и етикетите на продуктите. При 16 от 36 проверени марки са открити нередности, най-вече липса на важна информация като номер на партида или срок на годност. Независимо от забраната в закона, насипни продукти с високо водно съдържание все още се продават.

По закон, контролът и предприемането на мерки е задължение на Българската агенция по безопасност на храните, отбелязва blitz.

Въпреки че има известен напредък, проблемите с качеството на сиренето в магазините все още не са решени. За да има подобрение, контролът и информираността на потребителите са от ключово значение.

Промените в законодателството са намалили някои злоупотреби, но пазарът на сирене все още изисква по-строг контрол и внимание от страна на купувачите.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *