-1

Какво се предвижда?

Депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН предлагат проект за създаване на Пътна карта с реформи в пенсионната система, като дават срок от 6 месеца за нейното изготвяне. В работата по документа ще се включат Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, НОИ, НАП и КФН, информира Парите ни.

Ковид-добавката ще отпадне

Министерството на труда и социалната политика е анализирало, че част от формулата за изчисляване на пенсиите ще бъде премахната, понеже не съответства на действителния осигурителен принос. В това число попада и ковид-добавката, която след 1 юли 2022 г. стана част от размера на новоотпуснатите пенсии.

Кои други промени се обсъждат?

Увеличаване на осигурителната вноска

В момента се разглежда вариант за постепенно увеличение на осигурителната вноска с до 5 процентни пункта, като целта е тя да достигне 19,8% до 2045 година.

Пенсионна възраст и необходим стаж

Планирано е пенсионната възраст за всички да бъде повишена до 65 години до 2037 г. За жените изискваният осигурителен стаж ще стане 37 години, а за мъжете – 40 години до 2027 г.

Осъвременяване на пенсиите по инфлация

Въвежда се предложение за промяна на швейцарското правило – индексацията да се извършва само според инфлационните проценти.

Премахване на тавана за пенсиите

Има идея да се премахне максималният лимит на пенсиите, който в момента ограничава размера им независимо от направения осигурителен принос.

НОИ: Демографските тенденции натоварват системата

Според информация от НОИ, делът на хората над 65 години ще се увеличи от 21,6% през 2023 г. до 30,8% през 2070 г. До 2060 г. на всеки 100 работещи ще се падат 80 пенсионери. Същевременно се очаква броят на пенсионерите да спадне от 1,97 млн. през 2023 г. до 1,67 млн. през 2070 г. Заместването на дохода чрез пенсиите ще е средно 43–44%, което е по-ниско от сегашните 55%.

Какво се дискутира в Икономическия и социален съвет?

Сред разглежданите теми е минималната пенсия да се определя според медианния доход или линията на бедност. Обсъжда се и увеличаване на тежестта на 1 година стаж – от 1,45% през 2028 г. до 1,65% през 2040 г. Предлага се и ежегодно осъвременяване на тавана на пенсиите, като то следва процента на актуализация на всички пенсии.

Какво казват гражданите?

Според проучване на Националния център за парламентарни изследвания сред 1000 пълнолетни, 40% са на мнение, че пенсията следва да се изчислява само според осигурителния принос; 27% са за премахване на политическите елементи от пенсионната система; 26% биха искали създаване на фонд за дългосрочна грижа за пенсионери с ниски доходи; а едва 11% подкрепят увеличаването на пенсионната вноска.

Какво предстои?

В срок от 6 месеца трябва да бъде изготвена официална пътна карта за реформите. След това тя ще се обсъжда публично в Комисията по труд и социална политика и в Комисията по бюджет и финанси. Очакват се постепенни промени във формулата за изчисляване на пенсиите и в цялостната структура на системата.

В обобщение, реформите в пенсионния сектор стават все по-актуални, а предстоящите решения ще се наблюдават отблизо както от институциите, така и от обществото. Всички предложения ще преминат през обществено обсъждане, преди да бъдат приети окончателно.

Тази тема със сигурност ще остане във фокуса на вниманието през следващите месеци. Реформите се планират стъпка по стъпка, с участие на широк кръг от заинтересовани страни.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

-1
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *