Днешната визита на президента Румен Радев на Националния събор на овцевъдите в България край Лясковец премина на фона на протестни скандирания и освирквания от страна на част от присъстващите граждани.
Докато президентът отправяше официалното си приветствие към участниците в XIII-то издание на събора, от задните редове на публиката отекваха викове като „Ти си позор!“ и „Оставка и затвор!“, информира dunavmost.com.
Радев бе посрещнат от организаторите и, съпроводен от охрана, разгледа щандовете с традиционни продукти. Въпреки неодобрението на част от публиката, президентът се придържа към планираната си програма и участва в награждаването на участници във фолклорния конкурс „Заблеяло ми агънце“.
„Моята кауза като президент е демокрацията и държа хората да бъдат чути“, каза по-късно Радев пред медиите във връзка с протестните прояви.
Той отправи специални поздрави към всички, които изразяват мнението си публично, включително и протестиращите срещу въвеждането на еврото, които днес се събраха в различни градове.
Различни реакции сред публиката
Докато част от гостите приветстваха президента и се снимаха с него, други изразяваха недоволството си. Някои протестиращи държаха плакати и скандираха по време на цялата визита.
„Дойдохме да покажем, че не всички са съгласни с политиката, която води президентът. Особено по отношение на еврото и икономическите въпроси“, сподели един от протестиращите.
Същевременно сред присъстващите имаше и такива, които подкрепяха президента и не одобряваха протестите. „Не е редно да се провалят такива събития с политически демонстрации. Това е празник на селското стопанство, не на политиката“, отбеляза един от участниците във фолклорната програма.
Реакция от организаторите
Организаторите на събора, който тази година се провежда под мотото „Поминък, традиции и фолклор за бранша и цялото семейство“, не излязоха с официално изявление по повод протестите. По програма, събитието ще продължи до 1 юни с различни атракции, демонстрации и изложения.
Този пример показва, че подобни събития често стават място за изразяване на различни обществени мнения. Въпреки това съборът продължава с фокус върху традициите и програмата си.
Ясно се вижда, че обществените нагласи могат да се проявят дори на традиционни форуми. Такива събития често отразяват поляризацията в обществото.
0 Comments