0

Данните за домашното насилие са тревожни и продължават да се влошават. Все повече хора се оказват жертви, а расте и броят на потърсилите помощ. Само за миналата година на телефон 112 са подадени над 53 000 сигнала, свързани с домашно насилие.

От МВР отчитат, че почти 6400 души са пострадали, а съдилищата са издали над 5300 заповеди за защита през последните 12 месеца.

Приблизително 25% от всички случаи включват деца, тенденция, която се наблюдава и в предишни години. Нараства и броят на мъжете, които стават жертви. За първите четири месеца на тази година почти 2000 души са пострадали, като всяко четвърто потърпевшо лице е дете.

Тези данни са предоставени от прокуратурата, МВР и министерството на правосъдието и ще бъдат внесени във Висшия съдебен съвет. Следва историята на жена, която е събрала смелост да потърси помощ.

Роза и нейните деца също попадат в статистиката за миналата година. Тя преживява три часа побой, в резултат на което получава две счупени ръце и загубва яйчник – всичко това заради ревност. Насилникът е бил задържан, има дело срещу него, но в момента е временно пуснат от ареста.

„Знаете ли, не съм вярвала, че с две счупени ръце ще изкарам диплома за готвач! В един момент аз не вярвах, че ще имам всичко това, за което си мечтая“, казва Роза.

– Жената преминава през пълна рехабилитация – както физическа, така и емоционална, в кризисния център на Анимус.

„Започнаха лека полека да събират моите счупени части, моите болки, моите кошмари, моите мъки, моите надежди. И след всеки минал ден започнах да се възстановявам – най-вече да вярвам, че мога да започна нов живот, защото аз се бях отказала да живея“, казва жената.

„Хората наистина разпознаха домашното насилие вече като обществен проблем. Започнаха да разбират потребността да подкрепят, пострадалите лица разбраха къде могат да потърсят все повече подкрепа“, казва гл. ас. д-р Благородна Макева, Академия на МВР.

Броят на мъжете, пострадали от домашно насилие, също се увеличава, но според д-р Макева, която е и правен съветник на министъра на правосъдието, при тях често има притеснение да потърсят подкрепа. При децата числата се запазват, като момичетата продължават да са повече.

„Примерно, насилието в семейна среда, когато е извършено – често е извършено от майката“, посочва тя.

Наблюдава се и запазване на периодите с най-висок брой случаи – пикът е по време на ваканции и празници, особено през лятото.

„Защото хората си разкриват истинските лица най-много между 4-те стени, вкъщи. И за съжаление, за жертвите на домашно насилие вместо „домът да е моя крепост, се превръща в мой затвор“, коментира още д-р Макева.

„Ние, жените, много вярваме, вярваме, много се доверяваме, но трябва да погледнем и себе си. Да намерят изход, да бъдат щастливи, да започнат нов живот, един спокоен живот“, казва Роза.

След девет години в такъв „затвор“, Роза споделя, че за да изградиш нов дом, първо трябва да намериш смелост.

Националният телефон за пострадали от домашно насилие е 0800 18676.

Домашното насилие продължава да бъде сериозно предизвикателство и засяга много хора в България. Статистиката ясно показва колко важни са подкрепата и повишаването на информираността.

Това е само един от многото случаи, които напомнят колко е нужна система за помощ на пострадалите. Информацията и достъпът до подкрепа остават ключови.


Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *