Георги Семерджиев, който получи 20 години затвор на три съдебни инстанции за катастрофата с две жертви на бул. „Черни връх“, е подал иск за 200 000 лева срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерство на правосъдието. Това става ясно от справка на „Телеграф“ в регистрите на Административен съд – София-град.
Семерджиев твърди, че е бил държан прекалено дълго време в наказателна килия, което е причината за съдебния иск.
След като наказанието е обжалвано, съдът го отменя. Това дава възможност на бившия футболист, осъден за катастрофата, при която загиват две млади жени – докато шофира с фалшива книжка, сменени номера, превишена скорост и под влияние на наркотици – да предяви иск за обезщетение.
Щета
Семерджиев претендира обезщетение за наказание, наложено от началника на Софийския затвор през 2023 г., което представлява „настаняване в постоянно заключено помещение без право на участие в колективни мероприятия“. В иска е посочено, че тази заповед е отменена от Софийския районен съд като неправомерна.
Въпреки това, началникът на затвора издава нова аналогична заповед, а СГС потвърждава решението на районния съд. Семерджиев твърди, че е бил държан в заключение почти 11 месеца без основание.
В документа се посочва, че „за ищеца са произлезли множество неимуществени вреди, изразяващи се в изживените от него стрес, ужас, душевни страдания и безпокойство. Чувството на потиснатост като резултат от продължителната му изолация тотално го сломява и променя като личност“, както пише в исковата молба.
Свидетели
Семерджиев и неговата защита представят свидетели в Административен съд – София-град, които описват колко тежко му е повлияло продължителното заключване. Съдът разрешава разпит на човек, който известно време е бил в ареста заедно със Семерджиев. Този свидетел разказва, че в началото на 2023 г. Семерджиев е бил в „карцер“.
„Когато говорим на тази тема, той видимо веднага става един плах и личи, че го мисли все още и че не го е преодолял и до ден днешен“, казва свидетелят пред съда. По думите му, в това помещение храната се консумира на коляно, в метални чинии, а тоалетната е в същата стая, без преграда.
„Там се води, че имаме право на телевизия при нашия режим, на 12 волта и на 220 волта, но на практика нямаш достъп до нищо“, допълва свидетелят, като споменава и за наличие на хлебарки и дървеници.
По искане на защитата, съдът разпорежда изготвяне на съдебнопсихиатрична експертиза на Семерджиев, която предстои да бъде предоставена. Междувременно, ВКС публикува решението си, с което окончателно потвърждава 20-годишната присъда на Семерджиев.
„Правилно е прието от решаващия съд, че установените по делото обстоятелства могат да формулират изключително висока степен на обществена опасност както на деянието, така и на дееца.
Въззивният съд е преценил с напълно споделими и от ВКС аргументи, че самото престъпно деяние е демонстративно неглижиращо правилата за движение по пътищата и в частност чуждия телесен интегритет, както и че е поставило в опасност множество участници в пътното движение и пешеходци“, заявяват върховните съдии.
Случаят със Семерджиев остава пример за това как лишените от свобода се опитват да защитят правата си, независимо от сериозността на престъплението. Историята продължава в съдебната зала.
Този казус ясно подчертава, че търсенето на права от страна на осъдените може да се случва паралелно с изтърпяването на наказанията им.
0 Comments