На 4 ноември 2002 г., следобед в Хасково, Подмолов върви по ул. „Петко Славейков“ до номер 9. Към него се приближават трима немаскирани мъже, които откриват огън в упор. Три куршума го улучват в главата и той умира на място.
Свидетели чуват глухи изстрели и малко след това виждат как трима мъже се насочват към близкия парк. Очевидци разказват, че нападателите са били облечени в черно. Подмолов е бил причакан, ударен с предмет, прострелян, а след това нападателите напускат мястото.
На местопроизшествието са намерени четири гилзи. Оръжието е компактен пистолет с калибър 6,35 мм.
Разследването
„Започваме с издирване на извършителите, ще се проверяват и връзките на Подмолов с Митьо Очите“, заявяват следователите.
Полицията отбелязва, че двамата се познават още от 90-те, когато са били „редници“ във ВИС. Работили са заедно по Черноморието, където Подмолов е управлявал заведения на Желязков в Бургас и Несебър.
Двамата са били арестувани заедно, а по-късно са и съпроцесници по дело за въоръжен грабеж на тирове, свързан с някогашната групировка ВИС.
По информация на „Телеграф“ полицаите твърдят, че Подмолов е участвал в наркобизнеса и проституцията и в Южна България.
Версии
Според непотвърдена полицейска информация, убийството на Подмолов е било поръчано от представител на тогавашната групировка СИК и извършено от криминално проявени лица от Димитровград, но доказателства така и не са открити.
Основната версия за убийството са неизплатени дългове, но и тази хипотеза не е потвърдена от разследващите.
Бащата на убития казва пред полицията, че не е чувал за заплахи към сина си и не знае причината за разстрела.
Според хора, запознати със случая, апартаментът на ул. „Петко Славейков“ 9, където е извършено нападението, е функционирал като публичен дом. Местни жители споделят, че имотът е придобит от Подмолов за ниска цена, след като негов длъжник е фалирал.
Подмолов често е бил следен от полицията за сводничество, но не е бил осъждан.
Друга предполагаема причина за убийството, според разследващите, е конфликт между транспортни фирми в региона. По това време са били подпалени и автобуси, а се предполага, че транспортната фирма, която се свързва с Подмолов, е служила основно за пране на пари от наркобизнес.
Въпреки множеството разпити на криминално проявени в Хасково, полицията така и не разкрива кой е извършил убийството на Валентин Подмолов и кой е поръчал покушението.
Братът наследява бизнеса
След убийството на Валентин Подмолов, брат му Антоан е смятан за наследник на делата му, според полицаи.
Антоан се установява в село Каменар, близо до Поморие. В началото на 2019 г. двама задържани наркодилъри съобщават, че получават стока от „Малкия Подмол“ в Каменар. При полицейска акция в луксозната двуетажна къща на 56-годишния Антоан на ул. „Алакария“ са намерени боеприпаси и наркотици.
Срещу Антоан Подмолов е повдигнато обвинение за притежание на 1 кг коноп в дома му.
По време на разследването става ясно, че той е поръчал и дал указания по телефона на друг човек да се снабди с това количество, което трябвало да бъде произведено в Петрич и София, а след това транспортирано до Каменар. Част от пратките са били задържани край Карнобат.
Разследващите твърдят, че Подмолов е ръководил мрежа за разпространение на наркотици от дома си в Каменар към Хасково и Кърджали. Според прокуратурата, той предоставял мостри на клиенти и ако стоката бъде приета, започвал продажбата ѝ.
През 2020 г. Антоан Подмолов е осъден на 6 години затвор за разпространение на наркотици. По сведения на запознати, Димитър Желязков и Антоан Подмолов са имали фирми чрез подставени лица в Ивайловградско, занимаващи се с добив на строителен гнайс и обработка на плочи от кариерите в района.
Смята се и, че са търгували с гъби. Джип на техен конкурент е бил взривен, но извършителите не са установени. След този случай, конкурентът се изтегля от бизнеса.
Антоан живее сам в Каменар и рядко контактува с местните. Говори се, че отношенията му с Митьо Очите са охладнели с времето, а дори известно време са били обтегнати.
Историята на Подмолови и събитията около тях са показателни за сложните престъпни връзки и взаимоотношения в региона през последните десетилетия. Случаят остава неразрешен, а с времето подробностите се превръщат в част от местния фолклор.
Този случай ясно показва как престъпните групировки оставят дълготраен отпечатък върху местната история. С годините, историите за тях се преплитат с градските легенди и слухове.
0 Comments