Всички знаем, че седенето е вредно, особено когато го практикуваме често. Но какво наистина се случва с нашите тела, когато се „възпроизвежда“ на дивана с часове?
Увреждане на органите
Преди всичко, сядането може да предизвика увеличаването на риска от на сърдечни заболявания. Мускулите изгарят по-малко мазнини и захар след дълго седене, като мастните киселини по-лесно могат да се запушат сърцето. Дългото и често сядане е свързано с високото кръвно налягане и повишеното ниво на холестерола, както и редица сърдечни заболявания.
Седенето може да се отрази зле и на панкреаса. Този орган произвежда инсулин, хормон, който носи глюкозата до клетките за енергия. Но клетките в „мързеливите“ мускули не отговарят веднага на инсулина, така панкреаса произвежда повече от необходимото, което може да доведе до диабет и други заболявания. Проучвания показват, че хората, които седят повече имат по-голям риск за заболяване от рак на дебелото черво и на гърдата. От друга страна, редовното движение създава производство на естествени антиоксиданти, които убиват клетките, които са потенциални производители на рак.
Промяна на мускулите
Когато стоите, се движите или стоите изправени, коремните мускули се държат изправени. Но, когато седнете на стола в изкривено положение, те не се използват.
Мускулите на гърба и „мързеливите“ коремни мускули може да променят естествената форма на гръбначния стълб. Освен това, проучванията показват, че обездвижването на бедрата е причината зад честото падане при възрастните хора.
Проблеми с краката
Седенето дълги периоди отслабва циркулацията на кръвта. Това може да доведе потечување на ставите или тромбоза. Седенето може и да отслаби костите на краката. С сядане, те стават по-слаби, по-рядко и по-слаби.
Проблеми с мозъка
Движението на мускулите зарежда мозъка с прясна кръв и кислорот, а с това предизвиква отделяне на химикали за по-добро настроение и по-голяма концентрация. Когато седим дълго време, се забавя, дори и мозъка.
Проблеми с гърба
Седенето може да предизвика “ ръждясване “ на гръбначния стълб, т.е. той може да стане по-малко гъвкав. Това може да доведе до болки в гърба.
Правилният начин за сядане
Ако трябва да седите редовно, правете го на правилния начин. Не се навеждате напред, раменете трябва да бъдат отпуснати, ръцете дръжте близо до страничните части на тялото, ходилата да са стъпили изцяло на пода и така да осигурите подкрепа за долната част на гърба.
Освен това, се препоръчва често ставане и движение. Малки почивки за упражнения и разтягане може да предотвратят много проблеми.
Ако Ви е харесала статията, подкрепете ни във facebook!
Източник: За Жената
Всички сме различни и уникални на тази планета – това е най-важната ни характеристика. Всички се различаваме по цвета…
Всички знаят, че Преслава и Павел са родители на малката Паола, която често присъства в социалните мрежи на известната…
Около 13.30 ч. днес в сектор „Пътна полиция“ постъпил сигнал за произшествие с пострадали на бул. „Руски“ в…
Преди седем години Кори Мейсън влезе в новинарските емисии, след като на 16 години получи разрешението да започне процеса…
Мария Игнатова се радва на вниманието на медиите не само заради професионалните си успехи, но и заради личния си…
Неприятна изненада очакваше водача на листата на „БСП-Обединена левица“ в Благоевград Кирил Добрев днес следобед. Докато в РИК течеше регистрацията…