Руски ядрени подводници отплаваха за учения в Баренцово море, а мобилни ракетни установки обикаляха във вторник из заснежените гори на Сибир, след като президентът Владимир Путин нареди на ядрените сили на своята страна да бъдат в повишена готовност заради напрежението със Запада, съобщи „Асошиейтед прес“. Това става малко след приключването на военноморски учения в необичайно обширен район на същото море през втората половина на февруари.
Северният флот съобщи, че няколко от неговите ядрени подводници са участвали в учения, предназначени да „тренират маневриране в бурни условия“, т.е. действия на по-голяма дълбочина. В него се казва, че към маневрите ще се присъединят няколко военни кораба, които се прибраха за кратко заради лошото време. Те са натоварени със задачата да защитават Колския полуостров в северозападната част на Русия, където се намират няколко военноморски бази.
В района на Иркутск в Източен Сибир подразделенията на Стратегическите ракетни сили разпръснаха междуконтинентални пускови установки за балистични ракети „Ярс“ из горите, за да практикуват тайно разполагане, се казва в изявлението на Министерството на отбраната.
Как Путин повиши бойната готовност на стратегическите сили – тук.
Защо САЩ оставиха в Средиземно море ядрен самолетоносач – тук.
Военните не казаха дали ученията са свързани със заповедта на Путин от неделя да приведе ядрените сили на страната в повишена готовност на фона на руската война в Украйна. Също така не беше ясно дали ученията представляват промяна в нормалните ядрени тренировъчни дейности или разположението на силите на страната, допълва АП.
Заповедта на Путин засили вече растящото напрежение, водещо до сравнения с кубинската ракетна криза от 1962 г., в която Москва и Вашингтон стигнаха до ръба на ядрен конфликт.
Базираните на Колския полуостров стратегически подводници са елемент от военноморският компонент на руската ядрена триада. Те извършват бойни патрули в източната част на Баренцово море и под ледената шапка на Арктика.
Десет дни преди нахлуването в Украйна на руската армия Павел Фелгенгауер, военният наблюдател на „Новая газета“, обясни, че в боеготовност са всички флотове на Русия, т.е. ученията имат глобален характер. Голяма група (вкл. с големи десантни кораби) се събра в Черно море, друга е в Източно Средиземно море – вероятно за да опита да ограничи възможността за действия на трите натовски самолетоносача там – мощна групировка излезе в Охотско море, където едва не се е стигнало до сблъсък с американска подводница.
Охотско море, както и Баренцово, са „бастиони“, защото там отиват да патрулират от Камчатка и Колския полуостров стратегическите ядрени подводници с балистични ракети в готовност да стрелят по цели в САЩ. Американски подводници следят тези „перли в короната“ в опит да им попречат да стрелят и при цялото това струпване на подводници и кораби, които се дебнат, напрежението се покачва още повече, обяснява Фелгенгауер.
0 Comments