0
Как да отгледате киви в домашни условия и на вилата? 

Най-доброто време за засяването на киви е от март до май. Изберете най-зрялото киви в магазина. Плодовете трябва да са меки, без недостатъци.

 

 

Плодовете се измиват и се нарязват на няколко парчета. Пулпата внимателно се намачква. Поставете получената каша в чаша с топла вода, разбъркайте и оставете да престои известно време.

Изплакнете няколко пъти – пулпата ще изчезне, а семките ще останат да плуват по повърхността. Поставете семената киви върху салфетка. След 2-4 часа те ще изсъхват. Обвийте семките с памук или друга памучна тъкан и ги поставете в чинийка. Добавете гореща вода – тя трябва да покрие материала добре, но не и да прелива. Покрийте семената с фолио и поставете на топло, слънчево място. През нощта фолиото е по-добре да се разтвори леко или дори да се премахне. На сутринта добавете необходимото количество вода. След 7-10 дни семената на кивито трябва да се подхранят.

Вземете саксия и сложете малко глина на дъното ѝ.

Почвата е по-добре да вземете готова, предназначена за тропически растения. Дръжте на водна баня за 2 часа. В саксията на дълбочина от 5-10 мм, поставете 2-3 семена. Леко ги поръсете с пръст, полейте с вода на стайна температура и плътно покрийте с фолио. Поставете саксията на топло и слънчево място.

След 3-6 дни ще се появят първите издънки. От неперспективните и ненужните кълнове е по-добре да започнете да се отървавате на този етап. Поливайте умерено.

През зимата растежът на издънките киви се забавя и е достатъчно да ги поливате 2-3 пъти месечно. По време на вегетация (пролетта и лятото) растенията се нуждаят от повече влага, така че трябва да ги поливате по-често – 2 пъти седмично. В допълнение, през горещото лято кивито трябва да се пръска.

 

Не забравяйте да разредите растенията, в противен случай те ще се смесят помежду си. В ранните етапи те могат просто да бъдат извадени от почвата. Малко по-късно това няма да бъде възможно, тъй като кореновата система на кивито се развива доста бързо. Най-правилният вариант би бил прекъсване на ненужните кълнове.

Когато растенията достигнат височина 10-12 см, ги пресадете в отделни саксии. Ако това не стане, тяхното развитие ще се забави.

 

В благоприятни условия, разсадът киви започва да цъфти и да дава плодове през третата или четвъртата година.

 

Оказва се, че кивито вече може да се отглежда не само в апартамента, но и на вилата. Някои градинари използват устойчиви на замръзване сортове, получавайки, между другото, добра реколта.

 

Източник: Скандални

Харесайте и Споделете с вашите приятели!

0
novinarsko-admin

0 Comments

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *