Учителският синдикат към КТ „Подкрепа“ изрази желание за оптимизация на учебните програми, като не подкрепя предложението за допълнителни часове по математика. Председателят на синдиката, д-р Юлиян Петров, смята, че българските ученици вече са с предимство пред връстниците си от чужбина.
Д-р Петров подчертава, че настоящата образователна система акцентира на българския език, математиката и чуждите езици, докато природните науки, изкуствата и спортът остават на заден план, информира OFFnews.bg.
Той предлага също така да се включат религия и добродетели в учебните програми. Според синдиката, това би било ефективно, ако се въведат оценки за поведение и финансови санкции за родителите при сериозни нарушения от страна на учениците.
Д-р Петров допълва, че оценката за поведение трябва да има значение при приема във висшите учебни заведения.
Синдикатът също така настоява за забрана на мобилните телефони в училищата, като отговорността за нарушения се поделят между учениците и техните родители. „Определено сме против учителите да бъдат обременени със задължението да проверяват, събират или пазят ученически телефони. Абсурдно е да се изисква от училищата да закупуват специални съоръжения за съхранение на телефоните“, изтъква председателят.
Той допълва, че дисциплината трябва да се ръководи от колективен педагогически орган, за да не се възприема като административно решение. (Административните актове могат да бъдат обжалвани – бел. ред.).
Синдикатът е доволен от увеличението на учителските заплати, но подчертава, че те все още не са достатъчно високи. Младите учители очакват начална заплата между 3000 и 6000 лева.
Синдикат „Образование“ ще настоява за промени в учебните планове и програми; възможност училищата да купуват инструменти и приложения за изкуствен интелект; сключване на договори между училището и родителя за спазване на училищния правилник; въвеждане на оценка за дисциплина; премахване на 15-те дни отсъствия по домашни причини; освобождаване на учителите от непедагогически и административни задължения; въвеждане на втора категория труд за учителите, намален седмичен норматив след 50-годишна възраст и година за рехабилитация след всеки пет години трудов стаж; атестацията на педагогическите специалисти да бъде част от процеса на диференцирано заплащане; включване в закона за образованието на 130% от средната брутна работна заплата за страната за педагогическите специалисти.
0 Comments