Родът Pelargonium (гераниум) включва представители, които са известни със своите красиви цветове и отличителен аромат. Билката Pelargonium sidoides, известна като „индрише“, се използва предимно за медицински цели.
Тази билка е позната от дълго време и е била използвана в народната медицина в Южна Африка, където е известна като умкалоабо, умка, зукол или калоба. Още през далечната 1897 г. англичанинът Чарлз Хенри Стивънс пътува до Южна Африка, посъветван от лекарите си, че климатът там ще облекчи симптомите на туберкулозата, от която той страда.
По препоръка на местните започва да използва напитка, приготвена от корена на местната билка. Стивънс консумира тази напитка всеки ден в продължение на 4 месеца, а когато се завръща в Англия, е напълно здрав.
Удивен от ефекта, Стивънс взема от Южна Африка прах от корена на растението, който продавал като лек за туберкулоза. Тъй като не познавал много добре ботаниката, той нарекъл това растение „Зулу“ – Umckaloabo. Години по-късно става известно, че името няма нищо общо с истинското име на растението, а означава „лоша кашлица“.
Едва през 20-те години на миналия век лечебната сила на тази билка е призната от официалната научна общност. С развитието на синтетичните лекарства ефектът на тази билка бавно започва да се забравя и едва през 1972 г.
немски учени идентифицират нейните етноботанически ефекти.
Установено е, че това е pelargonium sidoides, растение от южноафрикански произход, чиито храсти растат до 50 см височина и имат тъмно лилави цветове. Лечебната част на билката е нейният корен.
Ефектът на екстракта от лечебен пеларгоний се дължи на синергичното действие на неговите съединения. Аналитични тестове показват, че основните активни вещества в екстракта от лечебен пеларгоний са кумарини, включително умкалин, както и феноли. Лечебният екстракт от пеларгоний е богат на силиций и калций.
Този екстракт в човешкото тяло повишава функцията на макрофагите, които са известни като първа линия от т.нар. неспецифичен имунитет.
В допълнение, този екстракт подобрява производството на дефензини, молекули, които принадлежат към същия неспецифичен отговор и които предпазват от патогенни бактерии и увеличават производството на интерферони тип I. Интерфероните тип I служат като първа линия на антивирусен отговор преди да се задейства специфичен имунен отговор.
Медицинската пеларгония вероятно също намалява риска от суперинфекция, тъй като предотвратява адхезията на патогенни бактерии.
Лечебният екстракт от пеларгоний е използван в многобройни клинични проучвания, за които е доказано, че са ефективни за намаляване на симптомите на инфекция на дихателните пътища, симптоми на настинка и остър бронхит при възрастни.
Ранното използване на този екстракт намалява тежестта на симптомите, съкращава продължителността на заболяването и тялото се възстановява по-бързо. Изследвания, проведени при педиатричната популация, потвърждават същото като при възрастни, с акцент върху ефикасността и безопасността на употреба.
Най-честите причини за посещение при педиатър са именно проблемите, свързани с дихателните пътища. Поради тази причина се предписват много лекарства, а употребата на антибиотици е много разпространена, особено ако е налице треска и дори когато става въпрос за типична вирусна етиология.
Ранната употреба на екстракт от лечебен пеларгоний, след появата на симптоми на респираторни инфекции, намалява или напълно отстранява симптомите в краткосрочен план, намалява риска от бактериална суперинфекция, насърчава общото възстановяване и намалява нуждата от други болкоуспокояващи и температура.
Най-важното е да се намали употребата на антибиотици, защото антибиотичната резистентност се увеличава. Лечебният екстракт от пеларгония се понася изключително добре и е разрешен за даване на деца.
И накрая, трябва да се отбележи, че учените в проучване от 2010 г. доказаха ефекта на този екстракт върху вирусите на сезонен грип A (H1N1, H3N2), респираторен синцитиален вирус (RSV), човешки коронавирус, параинфлуенца вирус и коки.
Екстрактът от лечебен пеларгоний разрежда плътната слуз, улеснява отхрачването и по този начин улеснява дишането. Действието на имунната система намалява повторната поява на инфекцията.
У нас за лечебни цели се използва и друг вид пеларгония, който поради специфичната си приятна миризма се използва при приготвянето на различни сладкиши. Лечебните му ефекти обаче, особено върху белите дробове, са отбелязани отдавна. Прочетете някои рецепти от нашия архив по-долу:
Рецепти за приготвяне на натурални и ефикасни лекове с тази билка:
Pelargonium odoratissimum или с други думи индрише (интир).
Както мушкатото е характерно за всеки български дом, наред с петунии, бегонии и рози, така и индришето е доста разпространено като декоративно растение. Много е хубаво, изключително ароматно и много полезно. Когато приготвяте компот от круши или дюли, добавяйте по едно листо индрише, за да получите страхотен аромат. Добавя се и към мармалади и сладкиши.
Тази билка обаче освен ароматна е и много полезна и лечебна. Чрез вдишване на аромата имунната система се лекува. Откъснете лист и го стрийте в ръката си, за да освободите етеричното му масло. Вдишайте този аромат, когато не се чувствате добре и когато сте болни.
ЛЕКАРСТВО ЗА ВИСОКО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ И БОЛНО СЪРЦЕ
Откъснете 20 пресни листа индрише и ги счукайте в хаванче. Настържете кората на 3 домашни лимона и изцедете сока. Натрошете 30 здрави ореха и отстранете ядките. Добавете бурканче качествен мед. Разбъркайте добре заедно със счуканите листа.
Употреба: по една супена лъжица всеки ден, половин час преди закуска. Лекува високо кръвно налягане и болки в сърцето.
При болно сърце: дъвчете 2-3 листа индрише всяка сутрин на празен стомах. Половин час след това не консумирайте никаква храна, за да подейства билката. Лекува вените и всички болни кръвоносни съдове.
Индришето може да успокои силна кашлица. За целта трябва да направите лечебна отвара вечер.
Лечебна отвара от индрише
Продукти:
2 супени лъжици босилек
3 листа индрише
3 счукани ореха, но непочистени
500 мл вода
Начин на приготвяне:
Оставете да заври водата, след което добавете 3 цели ореха с твърдата черупка, предварително само счукани , босилека и индришето. Оставете да ври 5 минути. Оставете да изстине и прецедете на следващия ден. Цялото това количество трябва да се раздели на 4 приема и да се изпие през деня, разпределено на равни интервали. По желание може да се подслади с малко мед.
Средство за изхвърляне на секрета от белите дробове и синусите
Съставки:
10 лукчета
10 листа индрише
10 локума
500 мл вода
Начин на приготвяне:
Загрейте водата и добавете бонбоните и индришето. Щом започне да ври, добавете локума и разбъркайте бавно, докато сместа се разтопи. Варете до сгъстяване. Съхранявайте в сух и чист съд и оставете да изстине. Получава се смес, подобна на мармалад. Консумирайте по една чаена лъжичка сутрин. Съхранявайте в хладилник.
Коментар на Валентина Лъскова: „Чай от 3 листа индрише и 200 мл вода се вари 7-8 минути, да се охлади и да се пие. Успокоява кашлицата. Опитах.“
0 Comments